شرکت چاپ و نشر پرشیا نقش

چاپ و نشر پرشیا نقش

در تاريخ 4/10/79 مجوز تاسيس و تجهیز یک باب چاپخانه به شماره مجوز 92151/134 به صاحب امتيازي و مسئولیت و مديريت علی آرین خو صادر شد و متعاقب آن “شرکت چاپ و نشر پرشیا نقش” تاسیس شد. هدف از تاسيس این چاپخانه تجهیز آن به دستگاه های مدرن چاپ ازکشور آلمان به دلیل فرسودگي و قديمي بودن بخشي از ماشين آلات چاپ در كشور مان بود . بي شك ورود ماشين آلات جدید چاپ توسط شرکت “پرشیا نقش” نقطه عطفی در صنعت چاپ کشورمان محسوب مي شد ضمن آنكه تحقق اين نياز صنعت چاپ و توسعه فني چاپ و بدنبال آن رونق خدمات چاپی مي توانست ضمن بازگرداندن ارزي كه صرف واردات ماشين آلات چاپ و مدرنيزه شدن صنعت چاپ شده بود امكان صادرات خدمات چاپ را نيزدر حد صادرات فرش فراهم كند.
در بررسی های میدانی و ارتباط با تجار ایرانی که هزینه ارزي سر سام آوری براي تبلیغات کاغذی در اروپا پرداخت می نمایند به مدت دو سال بررسی وبا ارتباط با تجار ایراني ساكن در اروپا این طرح با هزینه بالا کامل و اجرايي شد.
لذا با اطمینان کامل از توفيق طرح صادرات خدمات چاپی به دیگر کشورها بويژه اروپا تاسيس و تجهیز چاپخانه” نشر پرشیا نقش” در دستور كار قرار گرفت و در این راستا با بررسی کامل و مكان يابي مناسب محل چاپخانه که هم به ترمینال های هوایی و هم به ترمینال های زمینی نزدیک باشند سه قطعه زمین در جاده احمد آباد مستوفی که کمتر از 500 متر با بزرگراه آزادگان فاصله دارد به نام شرکت چاپ و نشر پرشیا خریداری شد و متعاقب آن فعالیت شرکت در دو فاز شروع شد.
در فاز اول، سفارش ماشين آلات مدرن چاپ به شرکت چاپ رولند آلمان و تقاضا ي وام براي واردات ماشين آلات چاپ از بانک ملی ایران مورد استقبال مدیر تسهیلات قرار گرفت و پس از طی مراحل اداری درخواست وام ،مبلغ 5200000 یورو بمنظور خرید ماشين آلات چاپ اختصاص داده شد و برای اولین بار بانک ملی مصوب نمود كه تامين 15% از سرمايه مورد نياز را شرکت چاپ و نشر پرشیا متقبل شود و 85% سرمايه را نيز بانک ملی ایران براي ورود ماشين آلات تامین نماید و طرح صادرات خدمات چاپی به عنوان يك طرح ملی قلمداد شد. متعاقب آن سه قطعه زمین به منظورتامين محل احداث چاپخانه و در اين راستا براي تغییر کاربری به متراژ 2000 متردر کمیسون تبصره يك ماده يك مطرح شد تا اجازه احداث طرح داده شود که خود یک کار سخت و دشوار بود اما بعد از گذشت یک سال مفتخر به دریافت مصوبه تغییر کاربری شدیم و براي دریافت مجوز ساخت به شهرداری محترم اسلامشهر مراجعه كرديم كه اعلام شد به فرمانداری اسلامشهر مراجعه كنيم در ادامه با پرداخت به حساب فرمانداری اجازه دیوارکشی صادر شد و پرونده شرکت چاپ و نشر به اداره شهرسازی ارسال شد اما مدیر شهر سازی طی نامه ای به فرماندار اسلامشهر اعلام كردکه اقدام از جهت فرمانداری قابل قبول نیست و فرمانداری را به شهرداری اسلامشهر هدایت نمود.
شرکت چاپ و نشر هم از همه جا بی خبر و با اين تصور كه برای اولین بار چنین طرحی می خواهد اجرا شود با مجوز دیوارکشی اقدام به ساخت دیوار دور زمین محل احداث چاپخانه كرد ، فرداي آن روز که دیواركشي در حال اتمام بود دو وانت نیسان سر رسيد و نزدیک به 60 نفر همزمان حمله نموده و دیوارها را تخريب كردند كه از سوي شهرداری اسلامشهر اعزام شده بودند.
متعاقب تخريب ديوارها با مسئولین شهرداری و فرمانداری اسلامشهر رایزنی كرديم و تاكيد كرديم كه منطقه اسلامشهر منطقه جرم خیز با پتاسيل تقويت اعتیاد است لذا اگر مسئولان عزيز کمک کنند تا این چاپخانه احداث شود مي تواند در سه شیفت کاري بیش از 250 نفر را به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار كند همچنين به دلیل این که توليد و انتشار روزنامه ، مجله و کتاب از فرآورده هاي چاپخانه است و به اقتضاي توليدات فرهنگي نيز تردد افراد فرهنگی در منطقه بسیار افزون تر شده و باعث تقويت غناي فرهنگي منطقه مي شود .
در ضمن با راه اندازي نمایشگاه در محوطه احداث چاپخانه ،تمام نشریات و كتب چاپي در اختیار عموم قرار مي گیرد و نرخ خدمات چاپی مورد نياز ادارات شهر بسیار کم هزینه انجام مي شود.
متاسفانه با تشريح کامل متوجه اثرات تاسيس چاپخانه در منطقه متوجه شديم که فرقی بین احداث یک سوپر و این چاپخانه نزد مسئولین شهر اسلامشهر متصور نيست و جنگ بر سر تصاحب زمین های منطقه تحت نفوذ آنها بسيار مهم است .
به طور خلاصه عرض شود که یک پوشه 350 صفحه ای از دخالت کلیه ارگان های دخيل در حل این معضل از استاندار محترم تا پایین ترین رده در اسلامشهر و دستورات آنها در دفتر موجود است و هنوز نيزهيچ گشايش و موفقيتي حاصل نشده است.
حال ببینید بر سر طرح با دو سال زحمت و هزینه و…. چه آمده است . انشاالله ماجراي این طرح رادر آینده نزدیک در قالب کتابی به رشته تحریر در خواهیم آورد که نتیجه نهایی در کتاب درج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *