گسترش فرهنگ ورزش همگانی

گسترش فرهنگ ورزش همگانی

گرایش افراد جامعه به ورزش همگانی يكي از ویژگی‌های کشورهای پیشرفته است. ورزش همگانی (ورزش برای تامين سلامتي و نشاط) سبب نشاط، سلامتي، پویایی و نظم در احاد مردم یک كشور می شود و در اين ميان دولت‌ها سعي بر اين دارند كه با مشوق‌هاي ضروري و لازم براي بستر سازی و توسعه دامنه گرايش مردم به انجام ورزش همگاني را در دستور كار خود قرار دهند تا افراد جامعه به سهولت بتوانند فعاليت‌هاي ورزشي را در رديف فعاليت بايسته خود قرار دهند. یکی از آثار ورزش همگانی در جامعه پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و متعاقب آن كاهش چشمگير هزينه هاي درماني است .

عنوان مي شود كه در کشور کانادا اگر فردی لباس ورزشی ندارد و ورزش نمی کند حتماً باید به روانشناس مراجعه نماید.

در کشور آلمان در روزهای آخر هفته در پارک ها رقابت های ورزشي خودجوش رونق زيادي دارد و در اين رقابت هاي خود جوش ورزشي كه در بین تمام رده هاي سنی برگزار مي شود ، برد و باخت مطرح نيست و هدف فقط شرکت در اين رويدادهاي خود جوش ورزشي و انجام فعالیت های بدنی است . در این کشورها پوشیدن لباس ورزشی و حضور در جامعه مانند پوشیدن لباس معمولی بسيار عادی است.

مدیران موسسه فرهنگی، هنری آرین خو که خود از خانواده ورزش میهن اسلامیمان هستند و در ورزش کشور نامی آشنا دارند با بررسی و مطالعه ورزش همگانی و ورزش حرفه ای در کشورهای اروپایی احساس مسئولیت كردند تا در راستای گسترش ورزش همگانی در میهن مان فعالیت كنند.

در اين ميان با بررسی کامل فلسفه ورزش همگانی در کشورمان واضح و روشن بود که ورزش همگانی در نزد مسئولین ورزش تعریف خاصی ندارد ، به عنوان نمونه فدراسیونی با نام ورزش همگانی وجود دارد که فعالیت و دیدگاهش زمین تا آسمان با اهداف ورزش همگانی متفاوت است و متاسفانه مسئولین ورزشی تعریفي جامع و مانع نسبت به ورزش همگانی ندارند در نتیجه در کشورمان ورزش همگانی آنگونه كه بايد وشايد نداریم فقط ورزش همگانی مختص تعدادی افراد مسن و یا افرادی است که به توصیه پزشک صبح های زود دور هم جمع می شوند و حرکات بدنی انجام می دهند که نزدیک به ورزش همگانی است ولی با اهداف دیگری انجام می پذیرد لذا موسسه فرهنگی هنری آرین خو بر آن شد که برنامه ای کارشناسی شده در قالب طرحی مستمر تهیه و تدوين و آن را به مدیر کل تربیت بدنی استان تهران براي بررسی و اظهار نظر تقدیم كرد و جناب حجت اللله خطیب مدیر کل تربیت استان تهران ، طرح مورد اشاره را مورد تایید قرار داده واجراي آن را در راستای گسترش ورزش همگانی توصيف كرد . در ادامه طرح مزبور طی جلسات مکرر مورد بحث و تبادل نظركارشناسي قرار گرفت و به تمام زوایای آن پرداخته شد و اجراي يك طرح كامل در مورد ورزش همگاني و اهمیت برنامه های فرهنگی و گسترش ورزش همگانی به عنوان يك اولویت اول مد نظر قرار گرفت و بر اين نكته تاكيد شد كه باید دیدگاه آحاد جامعه را اصلاح و توجه آنها را به فوائد ورزش همگانی جلب نمود تا آرام آرام فرهنگ ورزش همگانی در جامعه نهادینه گردد.

در راستای این حرکت بزرگ و ملی اولین قسمت طرح در قالب دوي 110 مدون شد و طبق درخواست مدیر کل محترم جناب آقای خطیب ، اجرای طرح به موسسه فرهنگی هنری آرین خو طبق قراردادی واگذار شد در ادامه با تلاش شبانه روزی ،طرح با استقبال بسیار خوبی رو به رو شد و برای اولین بار در كشور مان 15 تا 17 هزار نفر در قالب يك دوي همگاني مسیری را بدون کوچکترین معضلی طي كردند.

اجرای همایش دو 110 الگویی شد برای نیروی انتظامی که همایشي با نام دوي 110 را طراحی و اجرا كند که یکی از اهداف آن تشويق کلیه استان ها براي برگزاری چنین همایشي هايي بود.

دوچرخه سواری یا حرکت سبز نيز دومین همایش بعدی بود که این با موفقیتي بيش از همایش دوي 110 برگزار شد و در آن بیش از 33 هزار نفر شرکت كردند. همایشی تاریخی كه در نوع خود يك رکورد درقاره آسیا بود.

متاسفانه این طرح نیز به دلیل اطلاعات کم رییس وقت سازمان ورزش نسبت به اهمیت این همایش ها به سرنوشت بسیاری از طرح های مهم و اساسی دچار شد و عقیم ماند در حاليكه تاثيرات اجراي اين گونه همايش ها در كاهش هزينه هاي سنگین درمانی و افزايش شور ونشاط همايش ها بر كسي پوشيده نيست چرا كه نشاط و سلامتی افراد یک جامعه باعث رشد و پویایی و افزايش راندمان موثر در حیطه کاری و ایجاد نظم میشود اما متاسفانه با جابجایی مدیر کل ،جناب آقای خطیب و آمدن فرد جدید تمام هزینه های مالی و ساعتها کار بی دریغ مجریان طرح و اهداف ورزش همگانی دود شد و سوخت .

مي پرسيم چرا مدیران جدیدي كه بر مسند مدیریت تکيه می زنند به بررسی کارشناسانه و بی غرض اهداف طرح ها و تصمیمات مدیريت سابق اهتمام نمي ورزند و فعالیت های مثبت مدیريت قبلی را ادامه نمی دهند تا این گونه عمر دلسوزان بیهوده تلف نشود و سرمایه زيادي که از سرمایه ملی برای این طرح ها هزینه شده به هدر نرود.گفتني است تنها اثري که از اجراي اين دو همایش باقی مانده است اين است كه جمعه صبح ها یکی از شبکه های صدا سیما در استان هاکلیه افراد شهر را به پيمودن يك مسیر در میدانی از شهر دعوت مي كنند لذا امید است مسئولین ورزش به صورت سیستماتیک و مستمر و با تدوین يك برنامه یک ساله اهتمام به اجراي ورزش همگانی را سرلوحه كار قرار دهند تا به اين ترتيب فرهنگ آن را در کشورمان بيش از پيش نهادینه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *